Střední Dalmácie aktuálně

Na úvod je třeba říct, že život v Dalmácii je přes rok tvrdý. Zdaleka nepřipomíná ten, který zná turista ze cca 3 měsíce dlouhé turistické sezóny, kde je všude krásně, teplo, funguje plno služeb a skoro všechny domy jsou plné dovolenkářů a spokojených místních. Pokud si rozhodnete si jednu ze svých dovolených zde prodloužit a zůstanete přes zimu, zjistíte, že mnohé služby se stanou nedostupnými, výrazně se sníží počet lidí, vyprázdní a zazimují se domy. Ty domy, které slouží lidem i v zimě, také nejsou nějak extrémě vybaveny do zimních měsíců. I když tu jsou zimy mírné, v takové buře si zastezknete po dobře izolovaných českých domech a bytech a centrálním systému topení. Tady v mnoha domech zjistíte, že používají pouze klimatizaci, a to ještě často dosti omezeně, aby účet za elektriku nebyl přiliš vysoký. Takže podobně jako mí oblíbení impresionističtí malíři v dávné Paříži potkáte místní hned poránu se nahřívat u kávy v kavárně. A někdy u té jedné kávy prosedí i celé dopoledne. Můj syn tak jako správný český Dalmatinec se koupe až je moře na srpnových teplotách. Já jako otužileci milující vodu v jakékoliv roční době se koupu již po celý rok. Nyní již dokonce kromě osvěžující mini koupele začínám i plavat. Miluji plavat motýka. Mám vlastní plaveský styl, který zahrnuje pohyby a la mořské panny.

Je to můj hlavni recept na zdraví a radostné přežití i v této nelehké době. Kromě moře miluji koupání I v řekách, pramenech, vodopádech. Letos jsem vyzkoušela I zimní řeky Centinu, Jadro – v prosinci, únoru, nádhera. Dříve, když bývaly hranice prostupnější a já jsem hodně pobývala a průvodcovala i v sousední Bosně a Hercegovině jsem plavavala v řece Neretve, Trebižat, Bregava, na vodopádech Kravica, Kočuša, Čeveljuša, a to nejpozději od začátku května. Třeba to letos ještě stihnu…

Miluji také vysoké hory. Hlavně ty, které jsou holé a poskytují božské výhledy do všech stran. A těch je na Balkáně požehnaně. V samotném Chorvatsku je to na celý život a dokonce i samotné Biokovo, aby člověk prošel celé, bude potřebovat minimálně několik let. Jako člen místního vysokohorského klubu jsem za poslední dva roky prošla plno turistických tras v pohoří Biokovo, Omiška Dinara, Mosor a Rilić. Ten poslední zmíněný jsem objevovala samostatně hlavně po dobu lockdownu v roce 2020. V té době jsem také začala točit rozhovory a reportáže pro můj Youtube kanál Holistic TV: Roses & Grapes by Diana. Vše začalo sérií rozhovorů ZLATÝ ŽENSKÝ KRUH česky a GOLDEN CIRCLE ONLINE anglicky. Později jsem vytvořila sérii videí s názvem DUCH DALMÁCIE, DUCH BIOKOVA, DUCH MAKARSKÉ RIVIÉRY, DUCH BOSNY, DUCH HERCEGOVINY, A DUCH BOSENSKÝCH PYRAMID. Zajímá mě také posvátnost přírodních zdrojů Matky ZeMě – především VODA a PRAMENY. Miluji také Chorvatský ostrov VIS. Poslední novinkou je serie reportáží a rozhovorů Walk & Talk, který jsem točila v MIMICÍCH. Točila jsem také reportáže (nejen) o víně z VRGORCE a poloostrova PELJEŠAC.

Nyní dopisuji svou knihu o životě v Dalmácii, ČR a Bosně a Hercegovině a sestavuji PLAYLIST O ŽIVOTĚ V DALMÁCII: KOLO ROKU (česky), CIRCLE OF YEAR (anglicky),

Vysílám v jednom ze 3 jazyků, kterými nejraději komunikuji: ČESKY, CHORVATSKY a ANGLICKY.

Pokud chcete mou činnost podpořit slovem či jinak, máte zájem o mé služby a produkty nebo máte chuť spolutvořit, kontaktujte mě na emailu: dicascata@gmail.com nebo telefonu: +420773644388.

Published by dicascata

www.dicascata.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: